Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Yaralı veya Hasta Kuşa İlk Müdahale

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
new posts

• Yaralı veya Hasta Kuşa İlk Müdahale

Hastanın ve onu tutacak olanın güvenliği büyük öneme sahiptir. Hasta kuşun kemik ya da yumuşak dokularında zorlanma sonucu travmaya sebep olmamak için son derece nazik davranılmalıdır. Hayvanın huysuzlanmasının önüne geçmek için genellikle loş ışıklı bir ortamda yaklaşılmalıdır. Nakil sırasında kuşun kaçabileceği ya da kaçmaya çalışırken kendisine zarar verebileceği tüm pencere ve kapı gibi çıkışların kapalı olduklarından emin olunmalıdır.

Yabani bir kuş için ideal taşıma kutusu temiz, karanlık, sessiz ve ılık olmalıdır. Sağlam kenarlı kedi taşıma kutusu bir şahinin büyüklüğüne kadar olan türler için uygundur.

Yırtıcılarda esas tehlike gaga değil ayaklardır. Kırmızı ışıkta insan rahatça görebilirken kuşun görüşü son derece azalır. Kuşun getirildiği kutunun kapağı açılıp bir havlu yerleştirilir. Baş parmaklar ileriye bakacak şekilde kuş omuzlarından yakalanarak kutudan çıkarılır, yana yatırılarak bacaklarının gövdeye yakın kısmından tutularak kontrol altına alınır.

Balıkçıl türü kuşlar savunma aracı olarak gagalarını kullandıklarından başlarının örtülmesiyle rahatça kontrol altına alınabilirler. Kafataslarının başlangıç bölgesinden havlu ile tutularak kontrol altında tutulabilirler.

Kuşun gagasından ve pençelerinden korunabilmek için meşin eldivenlerin kullanılabilmesine karşın, elin duyarlılığının kaybolmasına sebep olmalarından ötürü hareketlerin daha sertleştiği ve kuşa zarar verebilme olasılığının olduğu göz ardı edilmemelidir.

Tüylerin kaybedilmemesi çok önemlidir. Çünkü birincil ya da kuyruk tüylerini kaybetmiş bir kuşun uçabilmesi çok zordur. Bu tüylerin yerine gelmesini beklemekte kuş için ayrı bir zaman kaybı demektir.

Ayrıca kuşun tutulması sırasında döş (sternum) kemiğine baskı yapmamaya özen gösterilmelidir.

Hasta veya Yaralı Kuşun Görünümü ve İlk Müdahale

Hasta kuşları uzun süreli ve kısa süreli olarak iki gruba ayırabiliriz. Uzun süreli hastalar kemik kırıkları, petrol kirliliği, ciddi travmalar ve zehirlenmeler olarak sayılabilir. Kısa süreli hastalar ise yorgunluk ve açlığa maruz kalmış hayvanlardır. Her iki durumda da acil müdahale çok önemlidir.

Hasta bir kuş tüylerini kabartmış ve çökmüş bir halde görünür. Hasta kuşu sıcaklığı 30 C' de sabit olan bir ortamda tutmak gerekir. Kuşlar hızlı bir metabolizmaya sahiptirler. Bundan dolayı eğer uygun beslenemiyorlarsa vücut ısıları hızla düşer. Vücut ısılarının düşmesi sonucunda oluşan hipotermi kuşun ölümüne yol açar. Kuşlar hastalık ya da yaralanma gibi durumlarda hızla enerji kaybederler. Kuşa kaybettiği enerjiyi zaman kaybetmeden geri vermek gerekir. Bunun için en kolay yol şekerli su vermektir.

Hasta bir kuşun suyuna veteriner hekime danışılarak alınan geniş spektrumlu toz antibiyotik katılabilir. Antibiyotiği aşırı dozda vermemek gerekir. Çünkü bu hem karaciğerin hem de böbreklerin fonksiyonunu bozarak kuşun ölümüne neden olabilir. Hasta kuşlara açık kapta su verilmemelidir. Kuşun boğulmasına neden olunabilir. İri kuşlarda ise antibiyotiği suya katarak vermek yetersiz kalır. Antibiyotiğin enjeksiyon yoluyla uygulanması gerekir.

Kanamalı bir kuşla karşılaştığımızda kanamalı bölgeye toz şap ve soğuk su karışımına batırılmış pamuk ya da bez parçası ile tampon yapmak gerekir.

Yırtıcılarda bir önceki öğüne ait besin kursağı terk etmeden diğer öğün verilmemelidir. Aksi halde et bozulabilir ve zehirlenme sonucu hayvanın ölümüne sebebiyet verilebilir. Kursak (baykuşlarda yoktur) yemek vermeden önce göğüs kafesi girişinin hemen altından kontrol edilebilir.

Sağlıklı yırtıcı kuşlar çok az su içmelerine karşın her zaman sularının bulunması gerekir.

Kuşu serbest bırakmadan önce türe özgü özellikleri hakkında bilgi sahibi olmak gerekir. Göç eden bir kuşun göç sezonu üzerinden uzun bir süre geçtikten sonra bırakılması uygun olmaz. Kuşlar yeniden doğaya serbest bırakılırken hava şartları göz önünde bulundurulmalı ve sert koşulların yaklaşmakta olduğu zamanlar elverişsiz olarak kabul edilmelidir. Gündüzcü kuşların salıverilmeleri sabah erken saatlerde, gececi kuşların ise alaca karanlığın çökmesi ile gerçekleştirilmelidir.

Unutulmamalıdır ki kuş için yapılan her şey onun doğaya geri dönebilmesi için olmalıdır.

RE: Yaralı veya Hasta Kuşa İlk Müdahale

abi çok güzel yazı olmuş ellerine sağlık ama ben senden biraz daha bilgi almak istiyorum

yırtıcı kuş falan değil normal yolda gördüğümüz serçe kumru güvercin ya da martı gibi bir kuş yaralandığında ne yapmalıyız

mesela serçe ve kumrular çok korkak hayvanlar eline alınca zaten bütün tüylerini döküyor mesela ayağında sorun var diyelim hemen kuşu alıp ayağını kontrol mü etmeliyiz yoksa hiç dokunmamalıyız ya da sıcak veya soğuk kompres mi uygulamalıyız
    biraz karışık sorduğumun farkındayım kısaca şöyle anlatayım geçenlerede bir arkadaşım yaralı bir serçe buluyor hani az çok hayvanlardan anlıyorum diye bana soruyor ama bende bilmiyorum bu durumda ne yapılması gerekiyor ben bunu öğrenmek istiyorum tabi ben arkadaşı kliniğe yönlerdim ama nerde vet kliniğe gitme diye birşey bilmiyorlarki evine 10 dakika mesafede ama götürmedi kuş besleyen birine vermiş şimdi kuşun durumu meçhul ne oldu kimse bilmiyor hiç yoktan ne yapılması gerekiyor ben bileyim de o yaralı hayvanlara yardım edeyim

mesela benim evim martıların göç yolları üzerinde her sene muhakkak bir martı yaralanır allaha şükür bu sene daha bir tane yaralı martı görmedim ama her sene ya uçamıyor ya yürüymiyor çoğunlukla çatılarda durduğu için çatıdan düşüyorlar bazı hayvanların saldırısına uğruyorlar özellikle sansar benzeri bir hayvan var tam karanlıkta göremiyorum martıları parçalıyor köpekler saldırıyor ben bu hayvanları kurtarmak istiyorum 2 sene önce martı yine yaralanmıştı aldım evin balkonuna koydum görünürde hiçbirşeyi yok tam uçamıyordu birde yemek yemiyordu o kadar sinirliydi ki yanına bile yaklaşamıyorduk ekmek verip hemen yanından gidiyorduk dolayısıyla vet kliniğine gidemiyordum ben böyle hayvanlara ne yapabilirim işte zaten martı da fazla yaşamadı son arzusuna yerine getirdim yazın ortasında balık bulup verdim yedikten sonra öldü

kısacası ben yaralanmış kuşlara yardım etmek istiyorum bunun için kliniğe götürmeden önce ne yapmalıyım bunu öğrenmek isityorum

Yorum yap

Hazırlanıyor...
    X